Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för globala studier

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för globala studier
Box 700
40530 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2
Besöksadress: Konstepidemins väg 2, 40530 Göteborg

Webbplats: www.globalstudies.gu.se
Epost: globalstudies@gu.se

Prefekt: Merritt Polk

Om enheten

Arenan för mänskligt agerande blir i ökad takt och utsträckning global. Allt fler sociala aktörer och platser länkas samman i det ‘‘globala rummet’’, på ett sätt som ökar både komplexiteten och mångfalden. Globala studier är därmed ett angeläget kunskapsfält och institutionen för globala studier utgör en unik miljö för utbildning och forskning.

Senaste publikationer

Layer-cake figurations and hide-and-show resistance in Cambodia
Mona Lilja
Feminist review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Defining and Analyzing “Resistance”: Possible Entrances to the Study of Subversive Practices
Mikael Baaz, Mona Lilja, Michael Schulz, Stellan Vinthagen
Alternatives: Global, Local, Political, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ordens makt: Om allmänningens tragedi, hållbar utveckling, avlänkning, miljöbelastning och ojämnt utbyte
Kenneth Hermele
Jönsson E. & Andersson E. (red): Politisk ekologi - Om makt och miljöer, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Investigating the Waterfront: The Entangled Sociomaterial Transformations of Coastal Space in Karnataka, India
Alin Kadfak, Per Knutsson
Society & Natural Resources, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gendered Politics of Power in Contemporary Cambodia
Mona Lilja, Mikael Baaz
Brickell, K. and Simon Springer, S. (Eds.) The handbook of contemporary Cambodia, London, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

La Contribución de la Antropología al Estudio de Crisis y Desastres en América Latina
Susann Baez Ullberg
Iberoamericana - Nordic Journal of Latin American and Caribbean Studies, Inledande text i tidskrift 2017
Inledande text i tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 134

Namn Titel Telefon E-post
Aalders, Johannes Theodor Doktorand theodor.aalders@gu.se
Abrahamsson, Hans Universitetslektor hans.abrahamsson@globalstudies.gu.se
Akbas Tesanovic, Madeleine Administrativ chef, inst 031-786 2409 madeleine.tesanovic@gu.se
Aldén Rudd, Gustav Projektsamordnare 031-786 4868 gustav.rudd@globalstudies.gu.se
Almered Olsson, Gunilla Professor 031-786 5475 gunilla.olsson@globalstudies.gu.se
Almström, Amie Kommunikatör 031-786 1428 amie.almstrom@gu.se
Anderson, Joseph Doktorand 031-786 5271 joseph.anderson@gu.se
Andersson, Erik Universitetslektor 031-786 4678 erik.andersson@globalstudies.gu.se
Andersson Biró, Diana Doktorand diana.andersson.biro@globalstudies.gu.se
Appelgren, Staffan Universitetslektor 031-786 4333 staffan.appelgren@gu.se
Arfvidsson, Helen Universitetsadjunkt 0739-262277 helen.arfvidsson@gu.se
Assarsson, Evelina Studieadministratör 031-786 5802 evelina.assarsson@gu.se
Bachmann, Jan Universitetslektor 031-786 6743 jan.bachmann@globalstudies.gu.se
Baez Ullberg, Susann Postdoktor susann.baez.ullberg@gu.se
Berg, Carin Doktorand 031-786 5919 carin.berg@globalstudies.gu.se
Berg, Magnus Universitetslektor 031-786 5587 magnus.berg@globalstudies.gu.se
Berndtsson, Joakim Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5927 joakim.berndtsson@globalstudies.gu.se
Binde, Per Forskare, Spelforskning, socialantropologi 031-786 4143 per.binde@globalstudies.gu.se
Blichfeldt, Sarah Projektsamordnare sarah.blichfeldt@handels.gu.se
Blomqvist Sköldberg, Gunilla Projektsamordnare 031-786 4319 gunilla.blomqvist@globalstudies.gu.se
Bohlin, Anna Universitetslektor 031-786 4144 anna.bohlin@globalstudies.gu.se
Boholm, Åsa Professor, Professor i socialantropologi 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Borch, Signe Doktorand 031-786 4601 signe.borch@globalstudies.gu.se
Bousiou, Alexandra Doktorand alexandra.bousiou@gu.se
Brandshaug, Malene K Doktorand 031-786 5453 malene.brandshaug@gu.se
Brandström, Emanuelle Doktorand emanuelle.brandstrom@gu.se
Böhler, Tom Universitetsadj 031-786 4941 tom.bohler@globalstudies.gu.se
Cardoso, Carolina Valente Doktorand 031-786 6976 carolina.valente.cardoso@gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare, Studerandeexpeditionen axel.carlsson@globalstudies.gu.se
Carlsson, Marie Universitetsadj 031-786 4323 marie.carlsson@globalstudies.gu.se
Cinque, Serena Forskare serena.cinque@globalstudies.gu.se
Coetzee, Wayne Stephen Doktorand 031-786 3997 wayne.s.coetzee@globalstudies.gu.se
Dominguez, Edme Universitetslektor 031-786 1865 edme.dominguez@globalstudies.gu.se
Eastmond, Marita Seniorprofessor 031-786 4302 marita.eastmond@globalstudies.gu.se
Eriksson, Leif Universitetslektor 031-786 4677 leif.eriksson@globalstudies.gu.se
Eriksson Baaz, Maria Professor maria.eriksson@globalstudies.gu.se
Friman, Jenny Doktorand 031-786 5913 jenny.friman@globalstudies.gu.se
Frisk, Sylva Universitetslektor 031-786 4604 sylva.frisk@globalstudies.gu.se
Froitzheim, Meike Doktorand 031-786 5951 meike.froitzheim@globalstudies.gu.se
Furaha, Alida Doktorandanställning, Doktorand.Freds- och utvecklingsforskning 031-786 5497 alida.furaha@globalstudies.gu.se
Gaber, Katrina Doktorand 031-786 5945 katrina.gaber@globalstudies.gu.se
Gayim, Eyassu Universitetslektor 031-786 5320 eyassu.gayim@globalstudies.gu.se
Gelot, Linnea Universitetslektor 031-786 5472 linnea.gelot@globalstudies.gu.se
Georgi, Richard Doktorand richard.georgi@gu.se
Ghantous, Wassim Doktorand wassim.ghantous.2@gu.se
Godsäter, Andreas Universitetslektor andreas.godsater@globalstudies.gu.se
Gonzalez, Maria Eugenia Universitetsadj maria.gonzalez@globalstudies.gu.se
Gray, Harriet Postdoktor 031-786 5009 harriet.gray@gu.se
Gremner, Camilla Intendent, Ekonomi-administrativt arbete 031-786 4259 camilla.gremner@globalstudies.gu.se
Guichard-Marneur, Maud Forskarstuderande maud.guichard-marneur@gu.se

Visar 1 - 50 av 134

Visar 31 - 40 av 1699

2016

Shifting Sites: Memories of War and Exile across Time and Place
Marita Eastmond
Palmberger, M. & Tošić, J. (Eds.) Memories on the Move: Experiencing Mobility, Rethinking the Past, Basingstoke, UK, Palgrave/Macmillan, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Mobilisation contre les Hutus de l’opposition et le basculement dans le génocide contre les Tutsi au Rwanda
Ernest Mutwarasibo
Sagarra Martin, C. (Ed.) Génocides : le tiers témoignaire, Canada, Presses de l'Université Laval (PUL), Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Negotiating gendered spatial boundaries: women’s food-hawking in Penang, Malaysia
Anja K. Franck
Calaresu, M. & van den Heuvel, D. (Eds.) Food Hawkers: Selling in the Streets from Antiquity to the Present, Routledge, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Energieffektivisering ur de boendes perspektiv
Ylva Norén Bretzer, Marie Thynell
Norén Bretzer, Y. (Ed.) Urban välfärd, effektiv energi, Umeå, Boréa Bokförlag, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Divides and dialogue in the diaspora during Sri Lanka’s civil
Camilla Orjuela
South Asian Diaspora, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Discourse on Human Rights and the International Regime of Human Rights
Eyassu Gayim
Nordicum-Mediterraneum, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Community-based scenario planning: a process for vulnerability analysis and adaptation planning to social–ecological change in coastal communities
Nathan James Bennett, Alin Kadfak, Philip Dearden
Environment, Development and Sustainability, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Summitry, Governance, and Democracy
Jan Aart Scholte
Summits and Regional Governance: The Americas in Comparative Perspective, eds Gordon Mace, Jean-Philippe Thérien, Diana Tussie and Olivier Dabène, Abingdon, Routledge, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Asssertions and Aspiirations: Agency among Accompanied Asylum-Seeking Children in Sweden
Lisa Ottosson, Marita Eastmond, Ann-Christin Cederborg
Children's Geographies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 31 - 40 av 1699

Sidansvarig: Amie Almström|Sidan uppdaterades: 2016-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?