Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för globala studier

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för globala studier
Box 700
40530 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2
Besöksadress: Konstepidemins väg 2, 40530 Göteborg

Webbplats: www.globalstudies.gu.se
Epost: globalstudies@gu.se

Prefekt: Merritt Polk

Om enheten

Arenan för mänskligt agerande blir i ökad takt och utsträckning global. Allt fler sociala aktörer och platser länkas samman i det ‘‘globala rummet’’, på ett sätt som ökar både komplexiteten och mångfalden. Globala studier är därmed ett angeläget kunskapsfält och institutionen för globala studier utgör en unik miljö för utbildning och forskning.

Senaste publikationer

Layer-cake figurations and hide-and-show resistance in Cambodia
Mona Lilja
Feminist review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The emergence of ambivalent leisure consumers - The case of boating along the Swedish West Coast
Neva Leposa
Journal of Cleaner Production, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Roads to Peace?: The role of infrastructure in fragile and conflict-affected states. A DIIS/UNOPS REPORT January 2017
Peer Schouten, Jan Bachmann
Copenhagen, United Nations Office for Project Services & Danish Institute for International Studies, Rapport 2017
Rapport

Defining and Analyzing “Resistance”: Possible Entrances to the Study of Subversive Practices
Mikael Baaz, Mona Lilja, Michael Schulz, Stellan Vinthagen
Alternatives: Global, Local, Political, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ordens makt: Om allmänningens tragedi, hållbar utveckling, avlänkning, miljöbelastning och ojämnt utbyte
Kenneth Hermele
Jönsson E. & Andersson E. (red): Politisk ekologi - Om makt och miljöer, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Investigating the Waterfront: The Entangled Sociomaterial Transformations of Coastal Space in Karnataka, India
Alin Kadfak, Per Knutsson
Society & Natural Resources, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 137

Namn Titel Telefon E-post
Aalders, Johannes Theodor Doktorand theodor.aalders@gu.se
Abrahamsson, Hans Universitetslektor hans.abrahamsson@globalstudies.gu.se
Akbas Tesanovic, Madeleine Administrativ chef, inst 031-786 2409 madeleine.tesanovic@gu.se
Aldén Rudd, Gustav Projektsamordnare 031-786 4868 gustav.rudd@globalstudies.gu.se
Almered Olsson, Gunilla Professor 031-786 5475 gunilla.olsson@globalstudies.gu.se
Almström, Amie Kommunikatör 031-786 1428 amie.almstrom@gu.se
Anderson, Joseph Doktorand 031-786 5271 joseph.anderson@gu.se
Andersson, Erik Universitetslektor 031-786 4678 erik.andersson@globalstudies.gu.se
Andersson Biró, Diana Doktorand diana.andersson.biro@globalstudies.gu.se
Appelgren, Staffan Universitetslektor 031-786 4333 staffan.appelgren@gu.se
Arfvidsson, Helen Universitetsadjunkt 0739-262277 helen.arfvidsson@gu.se
Assarsson, Evelina Studieadministratör 031-786 5802 evelina.assarsson@gu.se
Bachmann, Jan Universitetslektor 031-786 6743 jan.bachmann@globalstudies.gu.se
Baez Ullberg, Susann Postdoktor susann.baez.ullberg@gu.se
Berg, Carin Doktorand 031-786 5919 carin.berg@globalstudies.gu.se
Berg, Magnus Universitetslektor 031-786 5587 magnus.berg@globalstudies.gu.se
Berndtsson, Joakim Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5927 joakim.berndtsson@globalstudies.gu.se
Binde, Per Forskare, Spelforskning, socialantropologi 031-786 4143 per.binde@globalstudies.gu.se
Blichfeldt, Sarah Projektsamordnare sarah.blichfeldt@handels.gu.se
Blomqvist Sköldberg, Gunilla Projektsamordnare 031-786 4319 gunilla.blomqvist@globalstudies.gu.se
Bohlin, Anna Universitetslektor 031-786 4144 anna.bohlin@globalstudies.gu.se
Boholm, Åsa Professor, Professor i socialantropologi 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Borch, Signe Doktorand 031-786 4601 signe.borch@globalstudies.gu.se
Bousiou, Alexandra Doktorand alexandra.bousiou@gu.se
Brandshaug, Malene K Doktorand 031-786 5453 malene.brandshaug@gu.se
Brandström, Emanuelle Doktorand emanuelle.brandstrom@gu.se
Böhler, Tom Universitetsadjunkt 031-786 4941 tom.bohler@globalstudies.gu.se
Cardoso, Carolina Valente Doktorand 031-786 6976 carolina.valente.cardoso@gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare, Studerandeexpeditionen axel.carlsson@globalstudies.gu.se
Carlsson, Marie Universitetsadjunkt 031-786 4323 marie.carlsson@globalstudies.gu.se
Cinque, Serena Forskare serena.cinque@globalstudies.gu.se
Coetzee, Wayne Stephen Doktorand 031-786 3997 wayne.s.coetzee@globalstudies.gu.se
Dominguez, Edme Universitetslektor 031-786 1865 edme.dominguez@globalstudies.gu.se
Eastmond, Marita Seniorprofessor 031-786 4302 marita.eastmond@globalstudies.gu.se
Eriksson, Leif Universitetslektor 031-786 4677 leif.eriksson@globalstudies.gu.se
Eriksson Baaz, Maria Professor maria.eriksson@globalstudies.gu.se
Friman, Jenny Doktorand 031-786 5913 jenny.friman@globalstudies.gu.se
Frisk, Sylva Universitetslektor 031-786 4604 sylva.frisk@globalstudies.gu.se
Froitzheim, Meike Doktorand 031-786 5951 meike.froitzheim@globalstudies.gu.se
Furaha, Alida Doktorandanställning, Doktorand.Freds- och utvecklingsforskning 031-786 5497 alida.furaha@globalstudies.gu.se
Gaber, Katrina Doktorand 031-786 5945 katrina.gaber@globalstudies.gu.se
Gayim, Eyassu Universitetslektor 031-786 5320 eyassu.gayim@globalstudies.gu.se
Gelot, Linnea Universitetslektor 031-786 5472 linnea.gelot@globalstudies.gu.se
Georgi, Richard Doktorand richard.georgi@gu.se
Ghantous, Wassim Doktorand wassim.ghantous.2@gu.se
Godsäter, Andreas Universitetslektor andreas.godsater@globalstudies.gu.se
Gonzalez, Maria Eugenia Universitetsadjunkt maria.gonzalez@globalstudies.gu.se
Gray, Harriet Postdoktor 031-786 5009 harriet.gray@gu.se
Gremner, Camilla Intendent, Ekonomi-administrativt arbete 031-786 4259 camilla.gremner@globalstudies.gu.se
Guichard-Marneur, Maud Forskarstuderande maud.guichard-marneur@gu.se

Visar 1 - 50 av 137

Visar 71 - 80 av 1705

2016

Waging Peace: a Practice-based Look at Africa’s R2P
Linnéa Gelot
http://r2pconf.leeds.ac.uk/programme/, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

'We are the good guys!' Postcolonial reflections on the European Union as a normative power
Anja K. Franck, Patricia Lorenzoni
The EU as a Global Actor: 'A Force for Good in the World?', Göteborg, CERGU, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Resistance, Conflict Transformation and Peace Education
Michael Schulz
in Georgieva, Lidija (ed.), 2016, UNESCO Centre, Skopje., Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Clashing the EU security logics: complexity of EU - Hamas relations
Michael Schulz
Security Dialogues. Journal in the field of Security, Defence and Peace Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fighting behind the frontlines: Army wives in the eastern DRC
Maria Eriksson Baaz, Judith Verweijen
Pretoria, Central Africa Report, Issue 5, January 2016, Institute for Security Studies , Rapport 2016
Rapport

Torkil Lauesen: Det globaleperspektiv
Magnus Berg
Ord & Bild, Recension 2016
Recension

The Governing and Resistance of the Precarious Other: Migrant understandings of “now” as well as their future in a Swedish context
Mona Lilja, Mikael Baaz
1st International Conference Europe in Discourse: Identity, Diversity, Borders. Athens, Greece., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 71 - 80 av 1705

Sidansvarig: Amie Almström|Sidan uppdaterades: 2016-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?