Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för globala studier

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för globala studier
Box 700
40530 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2
Besöksadress: Konstepidemins väg 2, 40530 Göteborg

Webbplats: www.globalstudies.gu.se
Epost: globalstudies@gu.se

Prefekt: Merritt Polk

Om enheten

Arenan för mänskligt agerande blir i ökad takt och utsträckning global. Allt fler sociala aktörer och platser länkas samman i det ‘‘globala rummet’’, på ett sätt som ökar både komplexiteten och mångfalden. Globala studier är därmed ett angeläget kunskapsfält och institutionen för globala studier utgör en unik miljö för utbildning och forskning.

Senaste publikationer

Layer-cake figurations and hide-and-show resistance in Cambodia
Mona Lilja
Feminist review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Argentinean Asamblea Meetings as Assemblage: Presence in emergence
Susann Baez Ullberg, Karin Skill
Sandler J. & Thedvall R. (eds). Meeting Ethnography: Interrogating Meetings as Key Technologies of Contemporary Governance, Development and Resistance, London, New York, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Asambleas Socioambientales en la Argentina: Activismo como Agenciamiento
Susann Baez Ullberg, Karin Skill
Etnografías Contemporáneas, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vatten behövs för både liv och värdighet
Sofie Hellberg
Syre: 07 april 2017, Artikel i dagstidning 2017
Artikel i dagstidning

A Changing Global Development Agenda?
Jan Aart Scholte, Fredrik Söderbaum
Forum for Development Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Divides and dialogue in the diaspora during Sri Lanka’s civil
Camilla Orjuela
South Asian Diaspora, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Forgetting Flooding? Post-disaster Livelihood and Embedded Remembrance in Suburban Santa Fe, Argentina
Susann Baez Ullberg
Nature and Culture, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Thinking Like an Artist-Researcher about War
J. Gibbon, Christine Sylvester
Millennium-Journal of International Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 135

Namn Titel Telefon E-post
Aalders, Johannes Theodor Doktorand theodor.aalders@gu.se
Abrahamsson, Hans Universitetslektor hans.abrahamsson@globalstudies.gu.se
Akbas Tesanovic, Madeleine Administrativ chef, inst 031-786 2409 madeleine.tesanovic@gu.se
Aldén Rudd, Gustav Projektsamordnare 031-786 4868 gustav.rudd@globalstudies.gu.se
Almered Olsson, Gunilla Professor 031-786 5475 gunilla.olsson@globalstudies.gu.se
Almström, Amie Kommunikatör 031-786 1428 amie.almstrom@gu.se
Anderson, Joseph Doktorand 031-786 5271 joseph.anderson@gu.se
Andersson, Erik Universitetslektor 031-786 4678 erik.andersson@globalstudies.gu.se
Andersson Biró, Diana Doktorand diana.andersson.biro@globalstudies.gu.se
Appelgren, Staffan Universitetslektor 031-786 4333 staffan.appelgren@gu.se
Arfvidsson, Helen Universitetsadjunkt 0739-262277 helen.arfvidsson@gu.se
Assarsson, Evelina Studieadministratör 031-786 5802 evelina.assarsson@gu.se
Bachmann, Jan Universitetslektor 031-786 6743 jan.bachmann@globalstudies.gu.se
Baez Ullberg, Susann Postdoktor susann.baez.ullberg@gu.se
Berg, Carin Doktorand 031-786 5919 carin.berg@globalstudies.gu.se
Berg, Magnus Universitetslektor 031-786 5587 magnus.berg@globalstudies.gu.se
Berndtsson, Joakim Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5927 joakim.berndtsson@globalstudies.gu.se
Binde, Per Forskare, Spelforskning, socialantropologi 031-786 4143 per.binde@globalstudies.gu.se
Blichfeldt, Sarah Projektsamordnare sarah.blichfeldt@handels.gu.se
Blomqvist Sköldberg, Gunilla Projektsamordnare 031-786 4319 gunilla.blomqvist@globalstudies.gu.se
Bohlin, Anna Universitetslektor 031-786 4144 anna.bohlin@globalstudies.gu.se
Boholm, Åsa Professor, Professor i socialantropologi 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Borch, Signe Doktorand 031-786 4601 signe.borch@globalstudies.gu.se
Bousiou, Alexandra Doktorand alexandra.bousiou@gu.se
Brandshaug, Malene K Doktorand 031-786 5453 malene.brandshaug@gu.se
Brandström, Emanuelle Doktorand emanuelle.brandstrom@gu.se
Böhler, Tom Universitetsadjunkt 031-786 4941 tom.bohler@globalstudies.gu.se
Cardoso, Carolina Valente Doktorand 031-786 6976 carolina.valente.cardoso@gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare, Studerandeexpeditionen axel.carlsson@globalstudies.gu.se
Carlsson, Marie Universitetsadjunkt 031-786 4323 marie.carlsson@globalstudies.gu.se
Cinque, Serena Forskare serena.cinque@globalstudies.gu.se
Coetzee, Wayne Stephen Doktorand 031-786 3997 wayne.s.coetzee@globalstudies.gu.se
Dominguez, Edme Universitetslektor 031-786 1865 edme.dominguez@globalstudies.gu.se
Eastmond, Marita Seniorprofessor 031-786 4302 marita.eastmond@globalstudies.gu.se
Ekström, Cecilia Doktorand 031-786 4462 cecilia.ekstrom@globalstudies.gu.se
Eriksson, Leif Universitetslektor 031-786 4677 leif.eriksson@globalstudies.gu.se
Eriksson Baaz, Maria Professor maria.eriksson@globalstudies.gu.se
Friman, Jenny Doktorand 031-786 5913 jenny.friman@globalstudies.gu.se
Frisk, Sylva Universitetslektor 031-786 4604 sylva.frisk@globalstudies.gu.se
Froitzheim, Meike Doktorand 031-786 5951 meike.froitzheim@globalstudies.gu.se
Furaha, Alida Doktorandanställning, Doktorand.Freds- och utvecklingsforskning 031-786 5497 alida.furaha@globalstudies.gu.se
Gaber, Katrina Doktorand 031-786 5945 katrina.gaber@globalstudies.gu.se
Gayim, Eyassu Universitetslektor 031-786 5320 eyassu.gayim@globalstudies.gu.se
Gelot, Linnea Universitetslektor 031-786 5472 linnea.gelot@globalstudies.gu.se
Georgi, Richard Doktorand richard.georgi@gu.se
Ghantous, Wassim Doktorand wassim.ghantous.2@gu.se
Godsäter, Andreas Universitetslektor andreas.godsater@globalstudies.gu.se
Gray, Harriet Postdoktor 031-786 5009 harriet.gray@gu.se
Gremner, Camilla Intendent, Ekonomi-administrativt arbete 031-786 4259 camilla.gremner@globalstudies.gu.se
Guichard-Marneur, Maud Forskarstuderande maud.guichard-marneur@gu.se

Visar 1 - 50 av 135

Visar 71 - 80 av 1712

2016

Gambling-related employee embezzlement: A study of Swedish newspaper reports
Per Binde
Journal of Gambling Issues, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

(Re)categorization as Resistance: Civil Society Mobilizations Around the Preah Vihear Temple
Mona Lilja, Mikael Baaz
International Journal of Politics, Culture, and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Theorising ‘Peace-building’ resistance: constructions of time and different temporalities at play in the Preah Vihear Temple conflict
Mona Lilja, Mikael Baaz
European Journal of Cultural and Political Sociology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Moving South: Understanding the development potential of the new Portuguese migration to Angola
Lisa Åkesson
10 Years of International Migration Institute, Oxford 13-15 January, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Postcolonial positions: Conceptualizing the Portuguese migrants in Angola
Lisa Åkesson
EASA biennial conference, Milano 20-23 July, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Portuguese labour migrants in Angola: Postcolonial notions of work
Lisa Åkesson
Nordic Africa Days, Uppsala 23-24 sept, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Narrating São Tomé: Cape Verdean memories of contract labour in the Portuguese empire.
Lisa Åkesson
Etnográfica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Waging Peace: a Practice-based Look at Africa’s R2P
Linnéa Gelot
http://r2pconf.leeds.ac.uk/programme/, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

'We are the good guys!' Postcolonial reflections on the European Union as a normative power
Anja K. Franck, Patricia Lorenzoni
The EU as a Global Actor: 'A Force for Good in the World?', Göteborg, CERGU, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Visar 71 - 80 av 1712

Sidansvarig: Amie Almström|Sidan uppdaterades: 2016-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?