Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för globala studier

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för globala studier
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2
Besöksadress: Konstepidemins väg 2, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.globalstudies.gu.se
Epost: globalstudies@gu.se

Prefekt: Merritt Polk

Om enheten

Arenan för mänskligt agerande blir i ökad takt och utsträckning global. Allt fler sociala aktörer och platser länkas samman i det ‘‘globala rummet’’, på ett sätt som ökar både komplexiteten och mångfalden. Globala studier är därmed ett angeläget kunskapsfält och institutionen för globala studier utgör en unik miljö för utbildning och forskning.

Senaste publikationer

Layer-cake figurations and hide-and-show resistance in Cambodia
Mona Lilja
Feminist review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Asambleas Socioambientales en la Argentina: Activismo como Agenciamiento
Susann Baez Ullberg, Karin Skill
Etnografías Contemporáneas, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

‘Where do we belong?’ Identity and autochthony discourse among Rwandophones Congolese
Furaha Umutoni Alida
African Identities, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A Scandinavian Town and Its Hinterland: The Case of Nya Lödöse
Per Cornell, Anna Nilsson, Lennart Andersson Palm , Christina Rosén
International Journal of Historical Archaeology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Utopia and Built Environment
Per Cornell, Anna Nilsson
Ennen ja Nyt : Historian Tietosanomat, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Resisting resettlement in Rwanda: rethinking dichotomies of “survival”/“resistance” and “dominance”/“subordination”
Gumira Joseph Hahirwa, Camilla Orjuela, Stellan Vinthagen
Journal of Eastern African Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Living Together with Ancestors: cultural heritage and sacred places on West Java
Jörgen Hellman
International Journal of Religious Tourism and Pilgrimage, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Being reformed: Subjectification and security sector reform in the Congolese armed forces
Maria Eriksson Baaz, Maria Stern
Journal of Intervention and Statebuilding, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Legal Pluralism, Gendered Discourses and Hybridity in Land-Titling Practices in Cambodia
Mikael Baaz, Mona Lilja, Allison Östlund
Journal of law and society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 138

Namn Titel Telefon E-post
Aalders, Johannes Theodor Doktorand 031-786 2649 theodor.aalders@gu.se
Abrahamsson, Hans Universitetslektor hans.abrahamsson@globalstudies.gu.se
Aldén Rudd, Gustav Projektsamordnare 031-786 4868 gustav.rudd@globalstudies.gu.se
Almered Olsson, Gunilla Professor 031-786 5475 gunilla.olsson@globalstudies.gu.se
Anderson, Joseph Doktorand 031-786 5271 joseph.anderson@gu.se
Andersson, Erik Universitetslektor 031-786 4678 erik.andersson@globalstudies.gu.se
Appelgren, Staffan Universitetslektor 031-786 4333 staffan.appelgren@gu.se
Arfvidsson, Helen Universitetsadjunkt 0739-262277 helen.arfvidsson@gu.se
Ashagrie Mersha, Bizusew Doktorand 031-786 4198 bizusew.ashagrie@gu.se
Assarsson, Evelina Studieadministratör 031-786 5802 evelina.assarsson@gu.se
Bachmann, Jan Universitetslektor 031-786 6743 jan.bachmann@globalstudies.gu.se
Berg, Magnus Universitetslektor 031-786 5587 magnus.berg@globalstudies.gu.se
Berndtsson, Joakim Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5927 joakim.berndtsson@globalstudies.gu.se
Binde, Per Forskare, Spelforskning, socialantropologi 031-786 4143 per.binde@globalstudies.gu.se
Blichfeldt, Sarah Projektsamordnare 031-786 5622 sarah.blichfeldt@globalstudies.gu.se
Blomqvist Sköldberg, Gunilla Projektsamordnare 031-786 4319 gunilla.blomqvist@globalstudies.gu.se
Bohlin, Anna Universitetslektor 031-786 4144 anna.bohlin@globalstudies.gu.se
Boholm, Åsa Professor, Professor i socialantropologi 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Borch, Signe Doktorand 031-786 4601 signe.borch@globalstudies.gu.se
Bousiou, Alexandra Doktorand alexandra.bousiou@gu.se
Brandshaug, Malene K Doktorand 031-786 5453 malene.brandshaug@gu.se
Brandström Arellano, Emanuelle Doktorand 031-786 6436 emanuelle.b.arellano@gu.se
Burman, Anders Universitetslektor 031-786 5919 anders.burman@globalstudies.gu.se
Böhler, Tom Universitetsadjunkt 031-786 4941 tom.bohler@globalstudies.gu.se
Cardoso, Carolina Valente Doktorand 031-786 6976 carolina.valente.cardoso@gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare axel.carlsson@globalstudies.gu.se
Carlsson, Marie Universitetsadjunkt 031-786 4323 marie.carlsson@globalstudies.gu.se
Cinque, Serena Forskare serena.cinque@globalstudies.gu.se
Coetzee, Wayne Stephen Doktorand 031-786 3997 wayne.s.coetzee@globalstudies.gu.se
Da Costa, Karen Universitetslektor karen.da.costa@gu.se
Dominguez, Edme Universitetslektor 031-786 1865 edme.dominguez@globalstudies.gu.se
Eastmond, Marita Seniorprofessor 031-786 4302 marita.eastmond@globalstudies.gu.se
Ekström, Cecilia Doktorand 031-786 4462 cecilia.ekstrom@globalstudies.gu.se
Eriksson, Leif Universitetslektor 031-786 4677 leif.eriksson@globalstudies.gu.se
Eriksson Baaz, Maria Professor maria.eriksson@globalstudies.gu.se
Falk, Hjalmar Universitetslektor hjalmar.falk@gu.se
Friman, Jenny Doktorand 031-786 5913 jenny.friman@globalstudies.gu.se
Frisk, Sylva Universitetslektor 031-786 4604 sylva.frisk@globalstudies.gu.se
Froitzheim, Meike Doktorand 031-786 5951 meike.froitzheim@globalstudies.gu.se
Furaha, Alida Doktorandanställning 031-786 5497 alida.furaha@globalstudies.gu.se
Gaber, Katrina Doktorand 031-786 5945 katrina.gaber@globalstudies.gu.se
Gayim, Eyassu Universitetsadjunkt 031-786 5320 eyassu.gayim@globalstudies.gu.se
Gelot, Linnea Universitetslektor 031-786 5472 linnea.gelot@globalstudies.gu.se
Genborg, Linda Kommunikatör 031-786 1428 linda.genborg@gu.se
Georgi, Richard Doktorand 031-786 4326 richard.georgi@gu.se
Ghantous, Wassim Doktorand 031-786 5149 wassim.ghantous.2@gu.se
Gillette, Maris Professor 031-786 5146 maris.gillette@gu.se
Gremner, Camilla Intendent camilla.gremner@gu.se
Guichard-Marneur, Maud Forskarstuderande maud.guichard-marneur@gu.se
Habyarimana, Jean-Bosco Forskarstuderande 031-786 1423 jean-bosco.habyarimana@gu.se

Visar 1 - 50 av 138

Visar 71 - 80 av 1754

2016

Preventing and responding to gambling-related harm and crime in the workplace
Per Binde
Nordic Studies on Alcohol and Drugs, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gambling-related employee embezzlement: A study of Swedish newspaper reports
Per Binde
Journal of Gambling Issues, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Resistance, Conflict Transformation and Peace Education
Michael Schulz
in Georgieva, Lidija (ed.), 2016, UNESCO Centre, Skopje., Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Everyday futures: the foundation of financial market stability in the performative social present
Erik Andersson
real-world economics review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The European Union as an actor in Africa: Comparing development cooperation and peace-building
Fredrik Söderbaum
Franck A. K. & Söderbaum F. (red.). EU as a global actor: A force for good in the world?, Göteborg, CERGU, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

(En)Gendering the Maoist Insurgency in India: Between Rhetoric and Reality
Swati Parashar, J. A. Shah
Postcolonial Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 71 - 80 av 1754

Sidansvarig: Amie Almström|Sidan uppdaterades: 2016-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?