Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för globala studier

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för globala studier
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2
Besöksadress: Konstepidemins väg 2, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.globalstudies.gu.se
Epost: globalstudies@gu.se

Prefekt: Merritt Polk

Om enheten

Arenan för mänskligt agerande blir i ökad takt och utsträckning global. Allt fler sociala aktörer och platser länkas samman i det "globala rummet", på ett sätt som ökar både komplexiteten och mångfalden. Globala studier är därmed ett angeläget kunskapsfält och institutionen för globala studier utgör en unik miljö för utbildning och forskning. 

Senaste publikationer

Approach for flexible and adaptive distribution and transformation design in rural electrification and its implications
Jimmy Ehnberg, Helene Ahlborg, Elias Hartvigsson
Energy for Sustainable Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anchoring innovations in oscillating domestic spaces: Why sanitation service offerings fail in informal settlements
Pauline C. Cherunya, Helene Ahlborg, Bernhard Truffer
Research Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global Non-State Actors (2018)
Karen da Costa
Yearbook of International Disaster Law, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring the complexity of partnerships in development policy and practice: Upstairs and downstairs
Molly den Heyer, Dustin Johnson
Development Policy Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Writings on the Wall: Textual Traces of Transit in the Aegean Borderscape
Ioanna Wagner Tsoni, Anja K. Franck
Borders in Globalization Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shaking Hands: Balancing Tensions in the Swedish Forested Landscape
Annelie Sjölander Lindqvist, Camilla Sandström
Conservation and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 125

Namn Titel Telefon E-post
Aalders, Johannes Doktorand 031-786 2649 theodor.aalders@gu.se
Abrahamsson, Hans Universitetslektor hans.abrahamsson@globalstudies.gu.se
Aldén Rudd, Gustav Projektsamordnare 031-786 4868 gustav.rudd@globalstudies.gu.se
Almered Olsson, Gunilla Professor emerita 031-786 5475 gunilla.olsson@globalstudies.gu.se
Alsterlund, Lina Forskningsassistent lina.alsterlund@gu.se
Anderson, Joseph Trawicki Forskare, biträdande joseph.anderson@gu.se
Andersson, Erik Universitetslektor 031-786 4678 erik.andersson@globalstudies.gu.se
Appelgren, Staffan Universitetslektor 031-786 4333 staffan.appelgren@gu.se
Arias Schreiber, Milena Forskare milena.schreiber@gu.se
Ashagrie, Bizusew Doktorand 031-786 4198 bizusew.ashagrie@gu.se
Assarsson, Evelina Kommunikatör 031-786 1428 evelina.assarsson@gu.se
Bachmann, Jan Universitetslektor 031-786 6743 jan.bachmann@globalstudies.gu.se
Bennett, Julie Forskningsassistent julie.bennett@gu.se
Berg, Magnus Universitetslektor 031-786 5587 magnus.berg@globalstudies.gu.se
Berndtsson, Joakim Universitetslektor 031-786 5927 joakim.berndtsson@globalstudies.gu.se
Binde, Per Forskare, Spelforskning, socialantropologi 031-786 4143 per.binde@globalstudies.gu.se
Blanes, Ruy Universitetslektor, Religion, Politik, Rörlighet, Transnationalism, Minne, Temporalitet, Utopi, Ango... 031-786 6964 ruy.blanes@gu.se
Blomqvist Sköldberg, Gunilla Projektsamordnare 031-786 4319 gunilla.blomqvist@globalstudies.gu.se
Bohlin, Anna Universitetslektor 031-786 4144 anna.bohlin@globalstudies.gu.se
Boholm, Åsa Professor, Professor i socialantropologi 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Borch, Signe Doktorand signe.borch@globalstudies.gu.se
Bousiou, Alexandra Doktorand alexandra.bousiou@gu.se
Brandström Arellano, Emanuelle Doktorand 031-786 6436 emanuelle.b.arellano@gu.se
Burman, Anders Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5919 anders.burman@globalstudies.gu.se
Böhler, Tom Universitetsadjunkt 031-786 4941 tom.bohler@globalstudies.gu.se
Carlsson, Marie Universitetsadjunkt 031-786 4323 marie.carlsson@globalstudies.gu.se
Da Costa, Karen Universitetslektor 031-786 5589 karen.da.costa@gu.se
de Donà, Matteo Doktorand 031-786 2417 matteo.de.dona@gu.se
Delic, Bernana Administrativ chef, inst 031-786 2409 bernana.delic@gu.se
Dominguez, Edme Universitetslektor 031-786 1865 edme.dominguez@globalstudies.gu.se
Eastmond, Marita Seniorprofessor marita.eastmond@globalstudies.gu.se
Edström, Charlotte Utbildningshandläggare charlotte.edstrom@gu.se
Ekström, Cecilia Doktorand, Miljonprogramsområden och unga, makt, våld, identitet och framtidsvisioner cecilia.ekstrom@globalstudies.gu.se
Eriksson, Leif Universitetslektor 031-786 4677 leif.eriksson@globalstudies.gu.se
Friman, Jenny Doktorand 031-786 5913 jenny.friman@globalstudies.gu.se
Frisk, Sylva Universitetslektor 031-786 4604 sylva.frisk@globalstudies.gu.se
Gaber, Katrina Doktorand 031-786 5945 katrina.gaber@globalstudies.gu.se
Genborg, Linda Kommunikatör 031-786 1428 linda.genborg@gu.se
Georgi, Richard Doktorand 031-786 4326 richard.georgi@gu.se
Gillette, Maris Professor 031-786 5146 maris.gillette@gu.se
Habyarimana, Jean-Bosco Forskarstuderande 031-786 1423 jean-bosco.habyarimana@gu.se
Hagström Wigers, Johanna Studieadministratör 031-786 5802 johanna.hagstrom@gu.se
Hansson, Sofia Studieadministratör 031-786 4313 sofia.hansson@gu.se
Hansson, Stina Forskare stina.hansson@globalstudies.gu.se
Hansson, Stina Universitetslektor, Doktor stina.hansson@globalstudies.gu.se
Hasselskog, Malin Universitetslektor 031-786 4312 malin.hasselskog@globalstudies.gu.se
Hasselskog, Malin Universitetslektor, Studierektor 031-786 4312 malin.hasselskog@globalstudies.gu.se
Haug Andersson, Sara Forskningsadministratör 031-786 5806 sara.haug.andersson@gu.se
Hellberg, Sofie Universitetslektor sofie.hellberg@globalstudies.gu.se
Hellman, Jörgen Professor, Socialantropologi, Java 031-786 5436 jorgen.hellman@globalstudies.gu.se

Visar 1 - 50 av 125

Visar 1 - 10 av 2229

2020

Approach for flexible and adaptive distribution and transformation design in rural electrification and its implications
Jimmy Ehnberg, Helene Ahlborg, Elias Hartvigsson
Energy for Sustainable Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anchoring innovations in oscillating domestic spaces: Why sanitation service offerings fail in informal settlements
Pauline C. Cherunya, Helene Ahlborg, Bernhard Truffer
Research Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2019

Global Non-State Actors (2018)
Karen da Costa
Yearbook of International Disaster Law, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring the complexity of partnerships in development policy and practice: Upstairs and downstairs
Molly den Heyer, Dustin Johnson
Development Policy Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Writings on the Wall: Textual Traces of Transit in the Aegean Borderscape
Ioanna Wagner Tsoni, Anja K. Franck
Borders in Globalization Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shaking Hands: Balancing Tensions in the Swedish Forested Landscape
Annelie Sjölander Lindqvist, Camilla Sandström
Conservation and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2229

Sidansvarig: Linda Genborg|Sidan uppdaterades: 2016-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?