Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för globala studier

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för globala studier
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2
Besöksadress: Konstepidemins väg 2, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.globalstudies.gu.se
Epost: globalstudies@gu.se

Prefekt: Merritt Polk

Om enheten

Arenan för mänskligt agerande blir i ökad takt och utsträckning global. Allt fler sociala aktörer och platser länkas samman i det "globala rummet", på ett sätt som ökar både komplexiteten och mångfalden. Globala studier är därmed ett angeläget kunskapsfält och institutionen för globala studier utgör en unik miljö för utbildning och forskning. 

Senaste publikationer

A New Influence of Legal Scholars? The Use of Academic Writings at International Criminal Courts and Tribunals
Nora Stappert
Leiden Journal of International Law, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The transformation of the oceans and the future of marine social science
P. Arbo, M. Knol, Sebastian Linke, K. St. Martin
Maritime Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Past Utopias: Religious and Political Temporalities in Contemporary Angola
Ruy Llera Blanes
Utopian Encounters: Anthropologies of Empirical Utopias. Edited by Maïté Maskens and Ruy Llera Blanes, Bern, Peter Lang, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Caring for butterflies, plants, and people: The dilemmas of an urban ecological restoration project
Maris Boyd Gillette
Swedish Anthropological Association Conference, 19-21 April, Uppsala , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The good and the bad of the same: On the political value of historical repetition in Angola
Ruy Blanes
History and Anthropology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 101 - 128 av 128

Namn Titel Telefon E-post
Scholte, Jan Aart Professor 031-786 4940 jan.scholte@globalstudies.gu.se
Schulz, Michael Universitetslektor 031-786 1380 michael.schulz@globalstudies.gu.se
Segerlund, Lisbeth Universitetslektor 031-786 4315 lisbeth.segerlund@globalstudies.gu.se
Sirik, Savina Doktorand 031-786 1312 savina.sirik@gu.se
Sjölander Lindqvist, Annelie Universitetslektor 031-786 5165 annelie.sjolander-lindqvist@gu.se
Spandler, Kilian Gästforskare, Regional och global governance, Sydöstra Asien, Europe kilian.spandler@gu.se
Stapel, Sören Forskare soren.stapel@globalstudies.gu.se
Stepanova, Olga Forskarassistent olga.stepanova@globalstudies.gu.se
Stern, Maria Professor 031-786 4676 maria.stern@globalstudies.gu.se
Strand, Sanna Doktorand 031-786 6429 sanna.strand@gu.se
Sylvester, Christine Professor christine.sylvester@uconn.edu
Söderbaum, Fredrik Professor 031-786 4340 fredrik.soderbaum@globalstudies.gu.se
Sörensen, Jens Universitetslektor jens.sorensen@globalstudies.gu.se
Thynell, Marie Universitetslektor 031-786 4937 marie.thynell@globalstudies.gu.se
van Der Hoeven, Sara Eva Doktorand 031-786 5951 sara.van.der.hoeven@gu.se
Vrieze, Paul Doktorand paul.vrieze@gu.se
Wackenhut, Arne Frederik Universitetsadjunkt 031-786 5478 arne.wackenhut@globalstudies.gu.se
Wedel, Johan Universitetslektor 031-786 5944 johan.wedel@globalstudies.gu.se
Weinrich, Amalie Doktorand 031-786 4275 amalie.weinrich@gu.se
Widengård, Marie Universitetsadjunkt 031-786 5274 marie.widengard@globalstudies.gu.se
Wistedt, Kim Studievägledare 031-786 1309 kim.wistedt@globalstudies.gu.se
Wohlgemuth, Lennart Gästforskare/​Gästlärare lennart.wohlgemuth@globalstudies.gu.se
Wrangel, Claes Universitetsadjunkt 031-786 6435 claes.wrangel@globalstudies.gu.se
Zackrisson, Mattias Administrativ chef 031-786 2409 mattias.zackrisson@gu.se
Åkesson, Lisa Universitetslektor 031-786 5336 lisa.akesson@globalstudies.gu.se
Århem, Kaj Professor emeritus kaj.arhem@globalstudies.gu.se
Åsman, Susanne Forskarassistent 031-786 5589 susanne.asman@globalstudies.gu.se
Öjendal, Joakim Professor 031-786 4675 joakim.ojendal@globalstudies.gu.se

Visar 101 - 128 av 128

Visar 1 - 10 av 2017

2019

2018

A New Influence of Legal Scholars? The Use of Academic Writings at International Criminal Courts and Tribunals
Nora Stappert
Leiden Journal of International Law, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The transformation of the oceans and the future of marine social science
P. Arbo, M. Knol, Sebastian Linke, K. St. Martin
Maritime Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Past Utopias: Religious and Political Temporalities in Contemporary Angola
Ruy Llera Blanes
Utopian Encounters: Anthropologies of Empirical Utopias. Edited by Maïté Maskens and Ruy Llera Blanes, Bern, Peter Lang, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Caring for butterflies, plants, and people: The dilemmas of an urban ecological restoration project
Maris Boyd Gillette
Swedish Anthropological Association Conference, 19-21 April, Uppsala , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The good and the bad of the same: On the political value of historical repetition in Angola
Ruy Blanes
History and Anthropology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2017

Sidansvarig: Linda Genborg|Sidan uppdaterades: 2016-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?