Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för globala studier

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för globala studier
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2
Besöksadress: Konstepidemins väg 2, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.globalstudies.gu.se
Epost: globalstudies@gu.se

Prefekt: Merritt Polk

Om enheten

Arenan för mänskligt agerande blir i ökad takt och utsträckning global. Allt fler sociala aktörer och platser länkas samman i det "globala rummet", på ett sätt som ökar både komplexiteten och mångfalden. Globala studier är därmed ett angeläget kunskapsfält och institutionen för globala studier utgör en unik miljö för utbildning och forskning. 

Senaste publikationer

After Liberal Global Democracy: New Methodology for New Praxis
Jan Aart Scholte
Fudan Journal of the Humanities and Social Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Låst läge i splittrat Israel
Isabell Schierenbeck
Stockholm, Utrikespolitiska Institutet, Rapport 2020
Rapport

Regional Organizations in Southeast Asia
Kilian Spandler
Oxford Research Encyclopedia of International Studies, Oxford, Oxford University Press, Bidrag till encyklopedi 2020
Bidrag till encyklopedi

Countering Buddhist radicalisation: emerging peace movements in Myanmar and Sri Lanka
Camilla Orjuela
Third World Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Risk Identification: A Corpus‐Assisted Study of Websites of Government Agencies
Max Boholm, Åsa Boholm
Risks, Hazards & Crisis in Public Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 101 - 120 av 120

Namn Titel Telefon E-post
Stern, Maria Professor 031-786 4676 maria.stern@globalstudies.gu.se
Sylvester, Christine Professor christine.sylvester@uconn.edu
Söderbaum, Fredrik Professor 031-786 4340 fredrik.soderbaum@globalstudies.gu.se
Sörensen, Jens Universitetslektor jens.sorensen@globalstudies.gu.se
Tefera, Fisseha Fantahun Doktorand 031-786 4275 fisseha.tefera@gu.se
Thynell, Marie Universitetslektor 031-786 4937 marie.thynell@globalstudies.gu.se
van Der Hoeven, Sara Doktorand 031-786 5951 sara.van.der.hoeven@gu.se
Vesterberg, Viktor Doktorand viktor.vesterberg@gu.se
Vrieze, Paul Doktorand paul.vrieze@gu.se
Wackenhut, Arne Frederik Universitetsadjunkt 031-786 5478 arne.wackenhut@globalstudies.gu.se
Warlenius, Rikard Universitetslektor rikard.warlenius@gu.se
Wedel, Johan Universitetslektor 031-786 5944 johan.wedel@globalstudies.gu.se
Weinrich, Amalie Doktorand 031-786 4275 amalie.weinrich@gu.se
Widengård, Marie Forskare marie.widengard@globalstudies.gu.se
Wistedt, Kim Studievägledare 031-786 1309 kim.wistedt@globalstudies.gu.se
Wohlgemuth, Lennart Gästforskare/​Gästlärare lennart.wohlgemuth@globalstudies.gu.se
Åkesson, Lisa Professor 031-786 5336 lisa.akesson@globalstudies.gu.se
Århem, Kaj Professor emeritus kaj.arhem@globalstudies.gu.se
Åsman, Susanne Forskarassistent 031-786 5589 susanne.asman@globalstudies.gu.se
Öjendal, Joakim Professor 031-786 4675 joakim.ojendal@globalstudies.gu.se

Visar 101 - 120 av 120

Visar 1 - 10 av 2297

2020

After Liberal Global Democracy: New Methodology for New Praxis
Jan Aart Scholte
Fudan Journal of the Humanities and Social Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Låst läge i splittrat Israel
Isabell Schierenbeck
Stockholm, Utrikespolitiska Institutet, Rapport 2020
Rapport

Regional Organizations in Southeast Asia
Kilian Spandler
Oxford Research Encyclopedia of International Studies, Oxford, Oxford University Press, Bidrag till encyklopedi 2020
Bidrag till encyklopedi

Countering Buddhist radicalisation: emerging peace movements in Myanmar and Sri Lanka
Camilla Orjuela
Third World Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Risk Identification: A Corpus‐Assisted Study of Websites of Government Agencies
Max Boholm, Åsa Boholm
Risks, Hazards & Crisis in Public Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2297

Sidansvarig: Evelina Assarsson|Sidan uppdaterades: 2016-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?