Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för globala studier

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för globala studier
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2
Besöksadress: Konstepidemins väg 2, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.globalstudies.gu.se
Epost: globalstudies@gu.se

Prefekt: Merritt Polk

Om enheten

Arenan för mänskligt agerande blir i ökad takt och utsträckning global. Allt fler sociala aktörer och platser länkas samman i det "globala rummet", på ett sätt som ökar både komplexiteten och mångfalden. Globala studier är därmed ett angeläget kunskapsfält och institutionen för globala studier utgör en unik miljö för utbildning och forskning. 

Senaste publikationer

Ayni Unbounded: Cooperation, Inequality, and Migration in the Peruvian Andes
Karsten Paerregaard
Journal of Latin American and Caribbean Anthropology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Addressing Social Sustainability for Small-Scale Fisheries in Sweden: Institutional Barriers for Implementing the Small-Scale Fisheries Guidelines
Milena Arias Schreiber, Filippa Säwe, Johan Hultman, Sebastian Linke
The Small-Scale Fisheries Guidelines: Global Implementation, Springer International Publishing; MARE Publication Series, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Resistance against material artefacts: university spaces, administrative online systems and emotions
Anna Lena Haraldsson, Mona Lilja
Journal of Political Power, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Im/Mobility and Deportability in Transit: Lesvos Island, Greece, June 2015
Anja K. Franck
Tijdschrift voor Economische en Sociale Geografie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Corporate accountability in the Samarco chemical sludge disaster
Karen da Costa
Disaster Prevention and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human-plant interaction & spiritual healing among the Miskitu
Johan Wedel
Anthropos, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Epistemic Democracy, Deliberative Quality and Expertise
Henrik Friberg-Fernros, Cathrine Holst, Johan Karlsson Schaffer
Social Epistemology, Special / temanummer av tidskrift 2017
Special / temanummer av tidskrift

Personer

Visar 101 - 137 av 137

Namn Titel Telefon E-post
Olsson, Elizabeth Doktorand 031-786 6416 elizabeth.olsson@gu.se
Orjuela, Camilla Universitetslektor 031-786 5873 camilla.orjuela@globalstudies.gu.se
Ouattara, Syna Forskarassistent syna.ouattara@globalstudies.gu.se
Paerregaard, Karsten Professor 031-786 5633 karsten.paerregaard@globalstudies.gu.se
Parashar, Swati Universitetslektor 031-786 4401 swati.parashar@gu.se
Polk, Merritt Professor, Prefekt 031-786 4942 merritt.polk@globalstudies.gu.se
Rogat, Mauricio Doktorand 031-786 5583 mauricio.rogat@gu.se
Rosengren, Dan Universitetslektor, Sydamerika, Amazonas, Peru, Ursprungsfolk, etnicitet, mytologi 031-786 4301 dan.rosengren@globalstudies.gu.se
Rákai, Britt-Marie Ekonom 031-786 4605 britt-marie.rakai@gu.se
Saldert, Hannah Doktorand 031-786 5476 hannah.saldert@gu.se
Schierenbeck, Isabell Professor, Proprefekt 031-786 5947 isabell.schierenbeck@globalstudies.gu.se
Scholte, Jan Aart Professor 031-786 4940 jan.scholte@globalstudies.gu.se
Schulz, Michael Universitetslektor 031-786 1380 michael.schulz@globalstudies.gu.se
Segerlund, Lisbeth Universitetslektor 031-786 4315 lisbeth.segerlund@globalstudies.gu.se
Sirik, Savina Doktorand 031-786 1312 savina.sirik@gu.se
Sirik, Savina Doktorand savina.sirik@gu.se
Sjölander Lindqvist, Annelie Universitetslektor 031-786 5165 annelie.sjolander-lindqvist@gu.se
Stapel, Sören Postdoktor soren.stapel@globalstudies.gu.se
Stappert, Nora Postdoktor 031-786 4002 nora.stappert@gu.se
Stepanova, Olga Forskarassistent olga.stepanova@globalstudies.gu.se
Stern, Maria Professor 031-786 4676 maria.stern@globalstudies.gu.se
Strand, Sanna Doktorand 031-786 6429 sanna.strand@gu.se
Sylvester, Christine Professor christine.sylvester@uconn.edu
Söderbaum, Fredrik Professor 031-786 4340 fredrik.soderbaum@globalstudies.gu.se
Sörensen, Jens Universitetslektor jens.sorensen@globalstudies.gu.se
Thynell, Marie Universitetslektor 031-786 4937 marie.thynell@globalstudies.gu.se
Wackenhut, Arne Universitetsadjunkt 031-786 5478 arne.wackenhut@globalstudies.gu.se
Wedel, Johan Universitetslektor 031-786 5944 johan.wedel@globalstudies.gu.se
Weinrich, Amalie Doktorand 031-786 4275 amalie.weinrich@gu.se
Widengård, Marie Universitetsadjunkt 031-786 5274 marie.widengard@globalstudies.gu.se
Wistedt, Kim Studieadministratör 031-786 1309 kim.wistedt@globalstudies.gu.se
Wohlgemuth, Lennart Gästforskare/​Gästlärare lennart.wohlgemuth@globalstudies.gu.se
Wrangel, Claes Doktorand 031-786 6435 claes.wrangel@globalstudies.gu.se
Åkesson, Lisa Universitetslektor 031-786 5336 lisa.akesson@globalstudies.gu.se
Århem, Kaj Professor emeritus kaj.arhem@globalstudies.gu.se
Åsman, Susanne Forskarassistent 031-786 5589 susanne.asman@globalstudies.gu.se
Öjendal, Joakim Professor 031-786 4675 joakim.ojendal@globalstudies.gu.se

Visar 101 - 137 av 137

Visar 1 - 10 av 1797

2018

2017

Ayni Unbounded: Cooperation, Inequality, and Migration in the Peruvian Andes
Karsten Paerregaard
Journal of Latin American and Caribbean Anthropology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Addressing Social Sustainability for Small-Scale Fisheries in Sweden: Institutional Barriers for Implementing the Small-Scale Fisheries Guidelines
Milena Arias Schreiber, Filippa Säwe, Johan Hultman, Sebastian Linke
The Small-Scale Fisheries Guidelines: Global Implementation, Springer International Publishing; MARE Publication Series, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Resistance against material artefacts: university spaces, administrative online systems and emotions
Anna Lena Haraldsson, Mona Lilja
Journal of Political Power, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Im/Mobility and Deportability in Transit: Lesvos Island, Greece, June 2015
Anja K. Franck
Tijdschrift voor Economische en Sociale Geografie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Corporate accountability in the Samarco chemical sludge disaster
Karen da Costa
Disaster Prevention and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human-plant interaction & spiritual healing among the Miskitu
Johan Wedel
Anthropos, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Epistemic Democracy, Deliberative Quality and Expertise
Henrik Friberg-Fernros, Cathrine Holst, Johan Karlsson Schaffer
Social Epistemology, Special / temanummer av tidskrift 2017
Special / temanummer av tidskrift

Visar 1 - 10 av 1797

Sidansvarig: Linda Genborg|Sidan uppdaterades: 2016-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?