Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för globala studier

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för globala studier
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2
Besöksadress: Konstepidemins väg 2, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.globalstudies.gu.se
Epost: globalstudies@gu.se

Prefekt: Merritt Polk

Om enheten

Arenan för mänskligt agerande blir i ökad takt och utsträckning global. Allt fler sociala aktörer och platser länkas samman i det "globala rummet", på ett sätt som ökar både komplexiteten och mångfalden. Globala studier är därmed ett angeläget kunskapsfält och institutionen för globala studier utgör en unik miljö för utbildning och forskning. 

Senaste publikationer

Scarcity as a means of governing: Challenging neoliberal hydromentality in the context of the South African drought
Sofie Hellberg
Environment and Planning E: Nature and Space, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Austerity en route, from Lisbon to Luanda
Ruy Llera Blanes
Focaal : European Journal of Anthropology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pilgrimage and ancestors: the importance of return
Jörgen Hellman
The International Journal of Religious Tourism and Pilgrimage, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fighting for public health: The promotion of desirable bodies in interactive military marketing
Sanna Strand
Media, War and Conflict, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The fight for improved labour standards: women labour organising on the Northern Mexican border and El Salvador
Edme Dominguez, Cirila Quintero
Third World Thematics, A TWQ journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 125

Namn Titel Telefon E-post
Aalders, Johannes Doktorand 031-786 2649 theodor.aalders@gu.se
Abrahamsson, Hans Universitetslektor hans.abrahamsson@globalstudies.gu.se
Aldén Rudd, Gustav Projektsamordnare 031-786 4868 gustav.rudd@globalstudies.gu.se
Almered Olsson, Gunilla Professor emerita 031-786 5475 gunilla.olsson@globalstudies.gu.se
Alsterlund, Lina Administrativ assistent lina.alsterlund@gu.se
Anderson, Joseph Trawicki Forskare, biträdande joseph.anderson@gu.se
Andersson, Erik Universitetslektor 031-786 4678 erik.andersson@globalstudies.gu.se
Appelgren, Staffan Universitetslektor 031-786 4333 staffan.appelgren@gu.se
Arias Schreiber, Milena Forskare milena.schreiber@gu.se
Ashagrie, Bizusew Doktorand 031-786 4198 bizusew.ashagrie@gu.se
Assarsson, Evelina Kommunikatör 031-786 1428 evelina.assarsson@gu.se
Bachmann, Jan Universitetslektor 031-786 6743 jan.bachmann@globalstudies.gu.se
Berg, Magnus Universitetslektor 031-786 5587 magnus.berg@globalstudies.gu.se
Berndtsson, Joakim Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5927 joakim.berndtsson@globalstudies.gu.se
Binde, Per Forskare, Spelforskning, socialantropologi 031-786 4143 per.binde@globalstudies.gu.se
Blanes, Ruy Universitetslektor, Religion, Politik, Rörlighet, Transnationalism, Minne, Temporalitet, Utopi, Ango... 031-786 6964 ruy.blanes@gu.se
Blomqvist Sköldberg, Gunilla Projektsamordnare 031-786 4319 gunilla.blomqvist@globalstudies.gu.se
Bohlin, Anna Universitetslektor 031-786 4144 anna.bohlin@globalstudies.gu.se
Boholm, Åsa Professor, Professor i socialantropologi 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Borch, Signe Doktorand signe.borch@globalstudies.gu.se
Bousiou, Alexandra Doktorand alexandra.bousiou@gu.se
Brandshaug, Malene K Doktorand 031-786 5453 malene.brandshaug@gu.se
Brandström Arellano, Emanuelle Doktorand 031-786 6436 emanuelle.b.arellano@gu.se
Burman, Anders Universitetslektor 031-786 5919 anders.burman@globalstudies.gu.se
Böhler, Tom Universitetsadjunkt 031-786 4941 tom.bohler@globalstudies.gu.se
Carlsson, Marie Universitetsadjunkt 031-786 4323 marie.carlsson@globalstudies.gu.se
Da Costa, Karen Universitetslektor 031-786 5589 karen.da.costa@gu.se
de Donà, Matteo Doktorand 031-786 2417 matteo.de.dona@gu.se
Delic, Bernana Administrativ chef, inst 031-786 2409 bernana.delic@gu.se
Dominguez, Edme Universitetslektor 031-786 1865 edme.dominguez@globalstudies.gu.se
Eastmond, Marita Seniorprofessor marita.eastmond@globalstudies.gu.se
Ekström, Cecilia Doktorand, Miljonprogramsområden och unga, makt, våld, identitet och framtidsvisioner cecilia.ekstrom@globalstudies.gu.se
Eriksson, Leif Universitetslektor 031-786 4677 leif.eriksson@globalstudies.gu.se
Friman, Jenny Doktorand 031-786 5913 jenny.friman@globalstudies.gu.se
Frisk, Sylva Universitetslektor 031-786 4604 sylva.frisk@globalstudies.gu.se
Gaber, Katrina Doktorand 031-786 5945 katrina.gaber@globalstudies.gu.se
Genborg, Linda Kommunikatör 031-786 1428 linda.genborg@gu.se
Georgi, Richard Doktorand 031-786 4326 richard.georgi@gu.se
Ghantous, Wassim Doktorand 031-786 5149 wassim.ghantous.2@gu.se
Gillette, Maris Professor 031-786 5146 maris.gillette@gu.se
Habyarimana, Jean-Bosco Forskarstuderande 031-786 1423 jean-bosco.habyarimana@gu.se
Hansson, Sofia Studieadministratör 031-786 4313 sofia.hansson@gu.se
Hansson, Stina Forskare stina.hansson@globalstudies.gu.se
Hansson, Stina Universitetslektor, Doktor stina.hansson@globalstudies.gu.se
Hasselskog, Malin Universitetslektor 031-786 4312 malin.hasselskog@globalstudies.gu.se
Hasselskog, Malin Universitetslektor, Studierektor 031-786 4312 malin.hasselskog@globalstudies.gu.se
Haug Andersson, Sara Forskningsadministratör 031-786 5806 sara.haug.andersson@gu.se
Hellberg, Sofie Universitetslektor sofie.hellberg@globalstudies.gu.se
Hellman, Jörgen Professor, Socialantropologi, Java 031-786 5436 jorgen.hellman@globalstudies.gu.se
Hermansson, Elin Studieadministratör elin.hermansson@gu.se

Visar 1 - 50 av 125

Visar 1 - 10 av 2196

2019

Scarcity as a means of governing: Challenging neoliberal hydromentality in the context of the South African drought
Sofie Hellberg
Environment and Planning E: Nature and Space, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Austerity en route, from Lisbon to Luanda
Ruy Llera Blanes
Focaal : European Journal of Anthropology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Pilgrimage and ancestors: the importance of return
Jörgen Hellman
The International Journal of Religious Tourism and Pilgrimage, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Fighting for public health: The promotion of desirable bodies in interactive military marketing
Sanna Strand
Media, War and Conflict, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The fight for improved labour standards: women labour organising on the Northern Mexican border and El Salvador
Edme Dominguez, Cirila Quintero
Third World Thematics, A TWQ journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2196

Sidansvarig: Linda Genborg|Sidan uppdaterades: 2016-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://globalstudies.gu.se/om-institutionen/
Utskriftsdatum: 2019-10-23