Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för globala studier

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för globala studier
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2
Besöksadress: Konstepidemins väg 2, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.globalstudies.gu.se
Epost: globalstudies@gu.se

Prefekt: Merritt Polk

Om enheten

Arenan för mänskligt agerande blir i ökad takt och utsträckning global. Allt fler sociala aktörer och platser länkas samman i det "globala rummet", på ett sätt som ökar både komplexiteten och mångfalden. Globala studier är därmed ett angeläget kunskapsfält och institutionen för globala studier utgör en unik miljö för utbildning och forskning. 

Senaste publikationer

The market and the military profession: competition and change in the case of Sweden
Joakim Berndtsson
Defense & Security Analysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Natural Resource Conflicts in the Capitalocene
P. Gooch, Anders Burman, Gunilla Almered Olsson
Natural Resource Conflicts and Sustainable Development, London, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Electoral contention and violence (ECAV): A new dataset
Ursula Daxecker, Elio Amicarelli, Alexander Jung
Journal of Peace Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Theorising feminist foreign policy
Karin Aggestam, Annika Bergman Rosamond, Annica Kronsell
International Relations, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

(Re)thinking the Precarity of Swedish Migrants: Governing through Decelerations and Timescapes
Mona Lilja, Andreas Henriksson, Mikael Baaz
Journal of Refugee Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Teaching university teachers to become better teachers: the effects of pedagogical training courses at six Swedish universities
Jörgen Ödalen, Douglas Brommesson, Gissur Erlingsson, Johan Karlsson Schaffer, Mattias Fogelgren
Higher Education Research and Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 121

Namn Titel Telefon E-post
Aalders, Johannes Doktorand 031-786 2649 theodor.aalders@gu.se
Abrahamsson, Hans Universitetslektor hans.abrahamsson@globalstudies.gu.se
Aldén Rudd, Gustav Projektsamordnare 031-786 4868 gustav.rudd@globalstudies.gu.se
Almered Olsson, Gunilla Professor emerita 031-786 5475 gunilla.olsson@globalstudies.gu.se
Andersson, Erik Universitetslektor 031-786 4678 erik.andersson@globalstudies.gu.se
Appelgren, Staffan Universitetslektor 031-786 4333 staffan.appelgren@gu.se
Arias Schreiber, Milena Forskare milena.schreiber@gu.se
Ashagrie, Bizusew Doktorand 031-786 4198 bizusew.ashagrie@gu.se
Assarsson, Evelina Studieadministratör 031-786 5802 evelina.assarsson@gu.se
Bachmann, Jan Universitetslektor 031-786 6743 jan.bachmann@globalstudies.gu.se
Berg, Magnus Universitetslektor 031-786 5587 magnus.berg@globalstudies.gu.se
Berndtsson, Joakim Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5927 joakim.berndtsson@globalstudies.gu.se
Binde, Per Forskare, Spelforskning, socialantropologi 031-786 4143 per.binde@globalstudies.gu.se
Blanes, Ruy Universitetslektor, Religion, Politik, Rörlighet, Transnationalism, Minne, Temporalitet, Utopi, Ango... 031-786 6964 ruy.blanes@gu.se
Blomqvist Sköldberg, Gunilla Projektsamordnare 031-786 4319 gunilla.blomqvist@globalstudies.gu.se
Bohlin, Anna Universitetslektor 031-786 4144 anna.bohlin@globalstudies.gu.se
Boholm, Åsa Professor, Professor i socialantropologi 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Borch, Signe Doktorand signe.borch@globalstudies.gu.se
Bousiou, Alexandra Doktorand alexandra.bousiou@gu.se
Brandshaug, Malene K Doktorand 031-786 5453 malene.brandshaug@gu.se
Brandström Arellano, Emanuelle Doktorand 031-786 6436 emanuelle.b.arellano@gu.se
Burman, Anders Universitetslektor 031-786 5919 anders.burman@globalstudies.gu.se
Böhler, Tom Universitetsadjunkt 031-786 4941 tom.bohler@globalstudies.gu.se
Carlsson, Marie Universitetsadjunkt 031-786 4323 marie.carlsson@globalstudies.gu.se
Da Costa, Karen Universitetslektor karen.da.costa@gu.se
de Donà, Matteo Doktorand 031-786 2417 matteo.de.dona@gu.se
Delic, Bernana Administrativ chef, inst 031-786 2409 bernana.delic@gu.se
Dominguez, Edme Universitetslektor 031-786 1865 edme.dominguez@globalstudies.gu.se
Eastmond, Marita Seniorprofessor marita.eastmond@globalstudies.gu.se
Ekström, Cecilia Doktorand, Miljonprogramsområden och unga, makt, våld, identitet och framtidsvisioner cecilia.ekstrom@globalstudies.gu.se
Eriksson, Leif Universitetslektor 031-786 4677 leif.eriksson@globalstudies.gu.se
Friman, Jenny Doktorand 031-786 5913 jenny.friman@globalstudies.gu.se
Frisk, Sylva Universitetslektor 031-786 4604 sylva.frisk@globalstudies.gu.se
Gaber, Katrina Doktorand 031-786 5945 katrina.gaber@globalstudies.gu.se
Genborg, Linda Kommunikatör 031-786 1428 linda.genborg@gu.se
Georgi, Richard Doktorand 031-786 4326 richard.georgi@gu.se
Ghantous, Wassim Doktorand 031-786 5149 wassim.ghantous.2@gu.se
Gillette, Maris Professor 031-786 5146 maris.gillette@gu.se
Habyarimana, Jean-Bosco Forskarstuderande 031-786 1423 jean-bosco.habyarimana@gu.se
Hansson, Stina Forskare stina.hansson@globalstudies.gu.se
Hansson, Stina Universitetslektor, Doktor stina.hansson@globalstudies.gu.se
Hasselskog, Malin Universitetslektor 031-786 4312 malin.hasselskog@globalstudies.gu.se
Hasselskog, Malin Universitetslektor, Studierektor 031-786 4312 malin.hasselskog@globalstudies.gu.se
Haug Andersson, Sara Forskningsadministratör 031-786 5806 sara.haug.andersson@gu.se
Hellberg, Sofie Universitetslektor sofie.hellberg@globalstudies.gu.se
Hellman, Jörgen Professor, Socialantropologi, Java 031-786 5436 jorgen.hellman@globalstudies.gu.se
Hermansson, Elin Studieadministratör 031-786 4313 elin.hermansson@gu.se
Iriarte, Andrea Personalhandläggare 031-786 4325 andrea.iriarte@gu.se
Janson, Thord Studievägledare 031-786 4310 thord.janson@globalstudies.gu.se
Johansson, Kristofer Studieadministratör 031-786 4300 kristofer.johansson@gu.se

Visar 1 - 50 av 121

Visar 1 - 10 av 2114

2019

The market and the military profession: competition and change in the case of Sweden
Joakim Berndtsson
Defense & Security Analysis, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Natural Resource Conflicts in the Capitalocene
P. Gooch, Anders Burman, Gunilla Almered Olsson
Natural Resource Conflicts and Sustainable Development, London, Routledge, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Electoral contention and violence (ECAV): A new dataset
Ursula Daxecker, Elio Amicarelli, Alexander Jung
Journal of Peace Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Theorising feminist foreign policy
Karin Aggestam, Annika Bergman Rosamond, Annica Kronsell
International Relations, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

(Re)thinking the Precarity of Swedish Migrants: Governing through Decelerations and Timescapes
Mona Lilja, Andreas Henriksson, Mikael Baaz
Journal of Refugee Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Teaching university teachers to become better teachers: the effects of pedagogical training courses at six Swedish universities
Jörgen Ödalen, Douglas Brommesson, Gissur Erlingsson, Johan Karlsson Schaffer, Mattias Fogelgren
Higher Education Research and Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2114

Sidansvarig: Linda Genborg|Sidan uppdaterades: 2016-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://globalstudies.gu.se/om-institutionen/
Utskriftsdatum: 2019-04-22