Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för globala studier

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för globala studier
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2
Besöksadress: Konstepidemins väg 2, 413 14 Göteborg

Webbplats: www.globalstudies.gu.se
Epost: globalstudies@gu.se

Prefekt: Merritt Polk

Om enheten

Arenan för mänskligt agerande blir i ökad takt och utsträckning global. Allt fler sociala aktörer och platser länkas samman i det "globala rummet", på ett sätt som ökar både komplexiteten och mångfalden. Globala studier är därmed ett angeläget kunskapsfält och institutionen för globala studier utgör en unik miljö för utbildning och forskning. 

Senaste publikationer

The Conceptual Framework of Harmful Gambling: A revised framework for understanding gambling harm
Margo Hilbrecht, David Baxter, Max Abbott, Per Binde, Luke Clark et al.
Journal of Behavioral Addictions, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Svensk försvarspolitik i ny terräng
Joakim Berndtsson, Ulf Bjereld, Karl Ydén
Andersson, Ulrika; Carlander, Anders & Öhberg, Patrik (2020) Regntunga skyar. Göteborgs universitet: SOM-institutet., Göteborg, Götebors universitet: SOM-institutet, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Perceived effects of climate change on profit efficiency among small scale chili pepper marketers in Benue State, Nigeria
Henrietta Udeme Ukpe, Choumbou Raoul Fani Djomo, Raoul Fani Djomo, Sani Mohamadou, Valery Ngo Ngo, Miranda Adedze Adedeze et al.
GeoJournal, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Passing on the torch of memory: Transitional justice and the transfer of diaspora identity across generations
Camilla Orjuela
International Journal of Transitional Justice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Risk of problem gambling among occupational groups: A population and registry study
Per Binde, Ulla Romild
Nordic Studies on Alcohol and Drugs, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 122

Namn Titel Telefon E-post
Aalders, Johannes Theodor Doktorand 031-786 2649 theodor.aalders@gu.se
Abrahamsson, Hans Universitetslektor hans.abrahamsson@globalstudies.gu.se
Acosta García, Nicolas Eduardo Eu-postdoc (marie curiestip) 031-786 5151 nicolas.acosta@gu.se
Aldén Rudd, Gustav Projektsamordnare 031-786 4868 gustav.rudd@globalstudies.gu.se
Almered Olsson, Gunilla Professor emerita 031-786 5475 gunilla.olsson@globalstudies.gu.se
Anderson, Joseph Trawicki Forskare, biträdande joseph.anderson@gu.se
Andersson, Erik Universitetslektor 031-786 4678 erik.andersson@globalstudies.gu.se
Appelgren, Staffan Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 4333 staffan.appelgren@gu.se
Arias Schreiber, Milena Forskare milena.schreiber@gu.se
Ashagrie, Bizusew Doktorand 031-786 4198 bizusew.ashagrie@gu.se
Assarsson, Evelina Kommunikatör 031-786 1428 evelina.assarsson@gu.se
Bachmann, Jan Universitetslektor 031-786 6743 jan.bachmann@globalstudies.gu.se
Berg, Magnus Universitetslektor 031-786 5587 magnus.berg@globalstudies.gu.se
Berndtsson, Joakim Universitetslektor 031-786 5927 joakim.berndtsson@globalstudies.gu.se
Binde, Per Forskare, Spelforskning, socialantropologi 031-786 4143 per.binde@globalstudies.gu.se
Blanes, Ruy Universitetslektor, Religion, Politik, Rörlighet, Transnationalism, Minne, Temporalitet, Utopi, Ango... 031-786 6964 ruy.blanes@gu.se
Blomqvist Sköldberg, Gunilla Projektsamordnare 031-786 4319 gunilla.blomqvist@globalstudies.gu.se
Bohlin, Anna Universitetslektor 031-786 4144 anna.bohlin@globalstudies.gu.se
Borch, Signe Doktorand signe.borch@globalstudies.gu.se
Bousiou, Alexandra Doktorand alexandra.bousiou@gu.se
Brandström Arellano, Emanuelle Doktorand 031-786 6436 emanuelle.b.arellano@gu.se
Bulgach, Rachel Administratör 031-786 4002 rachel.bulgach@gu.se
Burman, Anders Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5919 anders.burman@globalstudies.gu.se
Byröd Bergström, Sanna Studieadministratör sanna.byrod.bergstrom@gu.se
Carlsson, Marie Universitetsadjunkt 031-786 4323 marie.carlsson@globalstudies.gu.se
Da Costa, Karen Universitetslektor 031-786 5589 karen.da.costa@gu.se
de Donà, Matteo Doktorand 031-786 2417 matteo.de.dona@gu.se
Delic, Bernana Administrativ chef, inst 031-786 2409 bernana.delic@gu.se
Dominguez, Edme Universitetsadjunkt 031-786 1865 edme.dominguez@globalstudies.gu.se
Eastmond, Marita Seniorprofessor marita.eastmond@globalstudies.gu.se
Edström, Charlotte Utbildningshandläggare 031-786 4906 charlotte.edstrom@gu.se
Ekström, Cecilia Doktorand, Miljonprogramsområden och unga, makt, våld, identitet och framtidsvisioner cecilia.ekstrom@globalstudies.gu.se
Eriksson, Leif Universitetslektor 031-786 4677 leif.eriksson@globalstudies.gu.se
Friman, Jenny Doktorand 031-786 5913 jenny.friman@globalstudies.gu.se
Frisk, Sylva Universitetslektor 031-786 4604 sylva.frisk@globalstudies.gu.se
Genborg, Linda Kommunikatör 031-786 1428 linda.genborg@gu.se
Georgi, Richard Doktorand 031-786 4326 richard.georgi@gu.se
Gillette, Maris Professor 031-786 5146 maris.gillette@gu.se
Habyarimana, Jean-Bosco Forskare, biträdande 031-786 1423 jean-bosco.habyarimana@gu.se
Hagström Wigers, Johanna Studieadministratör 031-786 5802 johanna.hagstrom@gu.se
Hansson, Sofia Studieadministratör 031-786 4313 sofia.hansson@gu.se
Hansson, Sven-Ove Forskare sven-ove.hansson@gu.se
Hasselskog, Malin Universitetslektor 031-786 4312 malin.hasselskog@globalstudies.gu.se
Hellberg, Sofie Universitetslektor sofie.hellberg@globalstudies.gu.se
Hellman, Jörgen Professor, Socialantropologi, Java 031-786 5436 jorgen.hellman@globalstudies.gu.se
Hermansson, Elin Studieadministratör elin.hermansson@gu.se
Håkansson, Jonna Forskningsassistent jonna.hakansson@gu.se
Iriarte, Andrea Personalhandläggare 031-786 4325 andrea.iriarte@gu.se
Janson, Thord Studievägledare 031-786 4310 thord.janson@globalstudies.gu.se
Johansson, Kristofer Studieadministratör 031-786 4300 kristofer.johansson@gu.se

Visar 1 - 50 av 122

Visar 1 - 10 av 2348

2020

The Conceptual Framework of Harmful Gambling: A revised framework for understanding gambling harm
Margo Hilbrecht, David Baxter, Max Abbott, Per Binde, Luke Clark et al.
Journal of Behavioral Addictions, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Svensk försvarspolitik i ny terräng
Joakim Berndtsson, Ulf Bjereld, Karl Ydén
Andersson, Ulrika; Carlander, Anders & Öhberg, Patrik (2020) Regntunga skyar. Göteborgs universitet: SOM-institutet., Göteborg, Götebors universitet: SOM-institutet, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Perceived effects of climate change on profit efficiency among small scale chili pepper marketers in Benue State, Nigeria
Henrietta Udeme Ukpe, Choumbou Raoul Fani Djomo, Raoul Fani Djomo, Sani Mohamadou, Valery Ngo Ngo, Miranda Adedze Adedeze et al.
GeoJournal, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Passing on the torch of memory: Transitional justice and the transfer of diaspora identity across generations
Camilla Orjuela
International Journal of Transitional Justice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Risk of problem gambling among occupational groups: A population and registry study
Per Binde, Ulla Romild
Nordic Studies on Alcohol and Drugs, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2348

Sidansvarig: Evelina Assarsson|Sidan uppdaterades: 2016-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?

Denna text är utskriven från följande webbsida:
http://globalstudies.gu.se/om-institutionen/
Utskriftsdatum: 2020-07-10