Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för globala studier

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för globala studier
Box 700
405 30 Göteborg
Leveransadress: Konstepidemins väg 2
Besöksadress: Konstepidemins väg 2, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.globalstudies.gu.se
Epost: globalstudies@gu.se

Prefekt: Merritt Polk

Om enheten

Arenan för mänskligt agerande blir i ökad takt och utsträckning global. Allt fler sociala aktörer och platser länkas samman i det "globala rummet", på ett sätt som ökar både komplexiteten och mångfalden. Globala studier är därmed ett angeläget kunskapsfält och institutionen för globala studier utgör en unik miljö för utbildning och forskning. 

Senaste publikationer

Ayni Unbounded: Cooperation, Inequality, and Migration in the Peruvian Andes
Karsten Paerregaard
Journal of Latin American and Caribbean Anthropology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Addressing Social Sustainability for Small-Scale Fisheries in Sweden: Institutional Barriers for Implementing the Small-Scale Fisheries Guidelines
Milena Arias Schreiber, Filippa Säwe, Johan Hultman, Sebastian Linke
The Small-Scale Fisheries Guidelines: Global Implementation, Springer International Publishing; MARE Publication Series, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Resistance against material artefacts: university spaces, administrative online systems and emotions
Anna Lena Haraldsson, Mona Lilja
Journal of Political Power, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Im/Mobility and Deportability in Transit: Lesvos Island, Greece, June 2015
Anja K. Franck
Tijdschrift voor Economische en Sociale Geografie, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Corporate accountability in the Samarco chemical sludge disaster
Karen da Costa
Disaster Prevention and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Human-plant interaction & spiritual healing among the Miskitu
Johan Wedel
Anthropos, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Epistemic Democracy, Deliberative Quality and Expertise
Henrik Friberg-Fernros, Cathrine Holst, Johan Karlsson Schaffer
Social Epistemology, Special / temanummer av tidskrift 2017
Special / temanummer av tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 137

Namn Titel Telefon E-post
Aalders, Johannes Theodor Doktorand 031-786 2649 theodor.aalders@gu.se
Abrahamsson, Hans Universitetslektor hans.abrahamsson@globalstudies.gu.se
Aldén Rudd, Gustav Projektsamordnare 031-786 4868 gustav.rudd@globalstudies.gu.se
Almered Olsson, Gunilla Professor 031-786 5475 gunilla.olsson@globalstudies.gu.se
Anderson, Joseph Doktorand 031-786 5271 joseph.anderson@gu.se
Andersson, Erik Universitetslektor 031-786 4678 erik.andersson@globalstudies.gu.se
Appelgren, Staffan Universitetslektor 031-786 4333 staffan.appelgren@gu.se
Arfvidsson, Helen Universitetsadjunkt 0739-262277 helen.arfvidsson@gu.se
Ashagrie, Bizusew Doktorand 031-786 4198 bizusew.ashagrie@gu.se
Assarsson, Evelina Studieadministratör 031-786 5802 evelina.assarsson@gu.se
Bachmann, Jan Universitetslektor 031-786 6743 jan.bachmann@globalstudies.gu.se
Berg, Magnus Universitetslektor 031-786 5587 magnus.berg@globalstudies.gu.se
Berndtsson, Joakim Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 5927 joakim.berndtsson@globalstudies.gu.se
Binde, Per Forskare, Spelforskning, socialantropologi 031-786 4143 per.binde@globalstudies.gu.se
Blichfeldt, Sarah Projektsamordnare 031-786 5622 sarah.blichfeldt@globalstudies.gu.se
Blomqvist Sköldberg, Gunilla Projektsamordnare 031-786 4319 gunilla.blomqvist@globalstudies.gu.se
Bohlin, Anna Universitetslektor 031-786 4144 anna.bohlin@globalstudies.gu.se
Boholm, Åsa Professor, Professor i socialantropologi 031-786 5186 asa.boholm@globalstudies.gu.se
Borch, Signe Doktorand 031-786 4601 signe.borch@globalstudies.gu.se
Bousiou, Alexandra Doktorand alexandra.bousiou@gu.se
Brandshaug, Malene K Doktorand 031-786 5453 malene.brandshaug@gu.se
Brandström Arellano, Emanuelle Doktorand 031-786 6436 emanuelle.b.arellano@gu.se
Burman, Anders Universitetslektor 031-786 5919 anders.burman@globalstudies.gu.se
Böhler, Tom Universitetsadjunkt 031-786 4941 tom.bohler@globalstudies.gu.se
Cardoso, Carolina Valente Doktorand 031-786 6976 carolina.valente.cardoso@gu.se
Carlsson, Axel Utbildningshandläggare axel.carlsson@globalstudies.gu.se
Carlsson, Marie Universitetsadjunkt 031-786 4323 marie.carlsson@globalstudies.gu.se
Cinque, Serena Forskare serena.cinque@globalstudies.gu.se
Coetzee, Wayne Stephen Doktorand 031-786 3997 wayne.s.coetzee@globalstudies.gu.se
Da Costa, Karen Universitetslektor karen.da.costa@gu.se
Dominguez, Edme Universitetslektor 031-786 1865 edme.dominguez@globalstudies.gu.se
Eastmond, Marita Seniorprofessor 031-786 4302 marita.eastmond@globalstudies.gu.se
Ekström, Cecilia Doktorand 031-786 4462 cecilia.ekstrom@globalstudies.gu.se
Eriksson, Leif Universitetslektor 031-786 4677 leif.eriksson@globalstudies.gu.se
Eriksson Baaz, Maria Professor maria.eriksson@globalstudies.gu.se
Falk, Hjalmar Universitetslektor hjalmar.falk@gu.se
Friman, Jenny Doktorand 031-786 5913 jenny.friman@globalstudies.gu.se
Frisk, Sylva Universitetslektor 031-786 4604 sylva.frisk@globalstudies.gu.se
Froitzheim, Meike Doktorand 031-786 5951 meike.froitzheim@globalstudies.gu.se
Furaha, Alida Doktorandanställning 031-786 5497 alida.furaha@globalstudies.gu.se
Gaber, Katrina Doktorand 031-786 5945 katrina.gaber@globalstudies.gu.se
Gayim, Eyassu Universitetsadjunkt 031-786 5320 eyassu.gayim@globalstudies.gu.se
Gelot, Linnea Universitetslektor 031-786 5472 linnea.gelot@globalstudies.gu.se
Genborg, Linda Kommunikatör 031-786 1428 linda.genborg@gu.se
Georgi, Richard Doktorand 031-786 4326 richard.georgi@gu.se
Ghantous, Wassim Doktorand 031-786 5149 wassim.ghantous.2@gu.se
Gillette, Maris Professor 031-786 5146 maris.gillette@gu.se
Gremner, Camilla Intendent camilla.gremner@gu.se
Guichard-Marneur, Maud Forskarstuderande maud.guichard-marneur@gu.se
Habyarimana, Jean-Bosco Forskarstuderande 031-786 1423 jean-bosco.habyarimana@gu.se

Visar 1 - 50 av 137

Visar 1701 - 1710 av 1797

2006

Humanitarian assistance
Lennart Wohlgemuth
Göteborg, Centre for African Studies (University of Gothenburg), Rapport 2006
Rapport

Svensk biståndspolitik i ett internationellt perspektiv
Bertil Odén, Lennart Wohlgemuth
Göteborg, Centre for African Studies (University of Gothenburg), Rapport 2006
Rapport

Comment on the "No regret land use - transport strategies to meet the foreseen future stages of economic development, urbanisation and automobilisation by Y. Hayashi
Marie Thynell
Regional Development Dialogue (RDD) Environment for Sustainable Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Organisation för doktorander på Göteborgs Universitet
Andreas Bjurström
En utredning för Göteborgs Universitets Doktorandkommitté, Övrigt 2006
Övrigt

Gendered livelihoods in Wollo
Kristina Nässén
S. Uhlig et al (eds.), Proceedings of the XVth International Conference of Ethiopian Studies, Wiesbaden, Harrasowitz, Paper i proceeding 2006
Paper i proceeding

To see or not to see - Female-headed households in South Wollo, Ethiopia
Kristina Nässén
Paper delivered at the conference Anthropology in Practice - Theory, Method and Ethnography in Swedish Development Cooperation, at the Department of Cultural Anthropology & Ethnology, Uppsala University Uppsala 30 november-2 december 2006, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2006
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Korob, Kaud, Klach: In search of agency in rural Cambodia
Joakim Öjendal, Kim Sedara
Journal of Southeast Asian Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2006
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evaluación de la Fundación Gaia Amazonas en Colombia, 2003-2006
Kaj Århem, Anders Rudqvist
Stockholm, Sida Evaluation Department for Latin America, Rapport 2006
Rapport

Human rights, regionalism and the dilemmas of democracy in Africa
Lennart Wohlgemuth, Ebrima Sall
Dakar, Senegal, CODESRIA, Samlingsverk 2006
Samlingsverk

Santeria
Johan Wedel
Vodou och andra afroamerikanska religioner i Karibien, edited by David Westerlund, Göteborg, Makadam förlag, Kapitel i bok 2006
Kapitel i bok

Visar 1701 - 1710 av 1797

Sidansvarig: Linda Genborg|Sidan uppdaterades: 2016-04-13
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?